Je Andrej Babiš opravdu dobrý krizový manažer jak se tváří, a jak si zřejmě myslí velká část občanů? Mám za to že není, a že řízení státu během koronavirové epidemie je silně chaotické. Nechci zde psát o epidemii jako takové, protože na to nejsem odborník, ale jen o opatřeních proti jejímu šíření, tedy o tom, co vláda udělala nebo měla udělat, avšak neudělala.

Začneme tedy od začátku. Již v lednu bylo známo, jak se v Číně šíří koronavirus, a že pokud se včas nepřijmou potřebná opatření, že se dostane k nám. V té době bylo však jednoduché řešení, stačilo zakázat lety z Číny a přestávat dávat víza všem Číňanům, to udělalo Rusko, které zavřelo hranice s Čínou a všechny Rusy i cizince, kteří přijeli ze zahraničí, hned na hranicích testovali na koronavirus a ty, u kterých byl objeven, šli pochopitelně hned do karantény, a proto dnes v obrovskému Rusku je méně nakažených koronavirem než v samotné Praze, a to Rusko na rozdíl od nás s Čínou sousedí. Na druhou stranu zákaz letů do Prahy by nebyl účinný, pokud by Číňané mohli přilétat na letiště do okolních států a dojet do ČR po zemi. Proto mě Babiš toto navrhnout v Evropské unii, aby lety z Číny zakázala celá Evropa, avšak to, že se tak nestalo není jen jeho vina, úplně stejnou vinu na tom mají všichni premiéři a prezidenti evropských zemí a stejně tak i evropská komise, která v krizi selhala úplně. Největší díl viny má vláda Itálie, která dlouho nepřijala žádné opatření, přestože musela vědět že desetitisíce Čínanů, kteří žijí a pracují v Itálii, (je to opravdu velké množství, jen v samotné Florencii údajně čtyřicet tisíc a velká část z nich nelegálně) se na oslavu čínského nového roku, což je přelom ledna a února, vrátili do Číny a poté přijeli do Itálie. Poté co epidemie vypukla tak vláda odmítala uzavřít lyžařská střediska v Alpách, aby nebyly hospodářské škody. Od korupčníků z Demokratické strany a populistů z Hnutí pěti hvězd se to dalo očekávat, nechci zde řešit italskou politiku, ale mám za to, že kdyby byl u moci Salvini, že by situace nebyla tak vážná.

Samozřejmě že jisté problémy by zákaz letů z Číny lidem způsobil, ale tyto problémy nemají vůbec srovnání s těmi problémy a škodami, které budeme mít dnes. Bylo by ale neobjektivní kolektivní vinu všech evropských státníků vyčítat pouze Babišovi. Nicméně v únoru, když bylo jasné, že se nákaza v Itálii šíří geometrickou řadou, pak bylo na čase zakázat Čechům dovolené v Itálii, vláda však tehdy pouze vyzvala lidi, aby tam nejezdili, avšak většina lidí nechtěla přijít o dovolenou, kterou si předem zaplatili, protože cestovní kanceláře jim nechtěly poplatky vracet. Předseda asociace cestovních kanceláří vyzýval vládu, že pokud chce zabránit, aby lidé jezdili do Itálie, ať to přímo zakáže ale v takovém případě by cestovní kanceláře musely vrátit klientům veškeré peníze a stát by jim musel nahradit škodu. Do Itálie jely desetitisíce lidí, tak by to zřejmě stálo stovky milionů, ale i to je jen zlomek škod, které máme dnes. Jiná možnost byla cesty do Itálie nezakazovat, ale všechny lidi, kteří se vrátili z Itálie, sledovat a hned na hranicích jim udělat alespoň testy, případně je dát do karantény, nikoliv jen doporučit dobrovolnou karanténu, což lidé nerespektovali, jak je vidět například na vesnicích na Olomoucku. Takto mohla naše vláda poměrně snadno vypuknutí rozsáhlejší epidemie oddálit možná až o měsíc, než by to sem zavlekli lidi z Německa a Rakouska, neboť v Německu se dnes epidemie šíří prakticky tak, jako v Itálii, jen asi s týdenním zpožděním a němečtí politici v čele s Merkelovou k tomu přistupují velmi liknavě.

Každý měsíc, či každých čtrnáct dní před začátkem léta je nesmírně cenný, jak uvedu níže. Vláda tedy selhala v těchto preventivních opatřeních. Další v čem selhala, je opatření dostatečného množství laboratorních testů na přítomnost koronaviru a respirátorů. V některých asijských zemích prý testovali každého, kdo chtěl a zcela zdarma, u nás naproti tomu často netestovali ani lidi, kteří se vrátili z rizikových oblastí, přestože chtěli otestovat, protože na začátku nebyl dostatek testů a pokud se někdo chtěl nechat otestovat soukromě, musel zaplatit 3-5 tisíc korun.

Vláda házela klacky pod nohy lékařům, kteří chtěli pomoci například lékařka MUDr. Soňa Peková vymyslela jednodušší test na koronavirus, za který účtovala jen 1.200 Kč a vláda jí zakázala testovat, protože na to nemá příslušné oprávnění, jako kdyby nebylo možné tyto oprávnění a licence v době nouzového stavu nevyžadovat či jí udělit výjimku. Tento nedostatek testování vedl k tomu, aby se nemoc dále šířila.

Po vypuknutí epidemie vláda zareagovala poměrně rychle, když uzavřela hranice i školy, což považuji za správné opatření, avšak ani poté nedokázala lidem zajistit dostatek testů na koronavirus ani respirátorů.

To, co se v současné době děje s rouškami, kdy politici radí lidem, aby si roušky ušili sami z nějakého hadru a zároveň pražský primátor Hřib zakázal bez roušek či bez zakrytí tváře nějakým kusem textilu používat hromadnou dopravu, považuji za naprostý výsměch občanům. Ve skutečnosti totiž textilní roušky příliš nechrání a slouží jen jako placebo efekt. Viry jsou tak malé, že jim snadno proniknou, neproniknou přesně pouze kapénky, když někdo vedle kašle, ty rouška zastaví, ale jednotlivé viry stejně proniknou, takže rouška můžu vést maximálně k tomu, že množství virů, které člověk vdechne, nebude tak masivní, což může, ale nemusí pomoci, záleží na imunitním systému každého člověka. Lze se tedy domnívat, že rouška pomůže zdravým lidem, kterým stejně mnoho nehrozí, a právě těm starým a s oslabenou imunitou nepomůže. Rovněž na to, že člověk, který je nakažený a nosí roušku, nenakazí ostatní, se podle mínění expertů nedá zcela spoléhat, i když i zde je pravděpodobnost nákazy menší.

I když toto vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace na základě zkušeností z epidemie z Číny, Babiš chce vyhodit ředit ředitele Nemocnice Na Bulovce, jen proto že na to veřejně upozornil. To je ukázkový případ, jak z vlastních chyb obviňovat podřízené.

Jistě, lidé si řeknou že lepší něco než nic, ale připomínám že vláda měla dva měsíce času, aby zajistila respirátory z nanovláken. Nanovlákna neboli nanotextilie jsou látky z umělých mikroskopicky tenkých vláken, mezi kterými jsou tak tenké mezery, že viry neproniknou. Cena tohoto nanotextilu není o mnoho vyšší než cena běžných látek, proto pokud jsou respirátory vyráběny ve velkém, jsou výrobní náklady v řádu desetikorun. Bylo by tedy mnohem účinnější a jednodušší objednat miliony respirátorů alespoň pro zdravotníky, řidiče hromadné dopravy, taxikáře, prodavačky v supermarketech a další ohrožené osoby, případně pro všechny občany. Vláda to však neudělala Babišův zdravotní klaun, ministr Vojtěch, v lednu v poslanecké sněmovně lživě tvrdil, že ochranných pomůcek máme dost. Přitom nanotextilie se vyrábí i v České republice, sice ne ve velkých množstvích, ale kdyby se vyráběly na sklad od ledna, již by jich měly a nemocnice k dispozici stovky tisíc. Například jen Technická univerzita v Liberci na svých experimentálních strojích dokáže vyrobit za den šest tisíc respirátorů, avšak tyto stroje dva měsíce stály a výroba se rozjíždí až v současné době.

Hlavním problémem bylo, že výroba je soustředěná převážně v Číně, a čínská strana a vláda zakázala vývoz těchto pomůcek potřebných pro boj s epidemií, což vzhledem k situaci, jaká v Číně byla, bylo pochopitelné. Přesto však předpokládám, že Čína nemá 100% monopol na výrobu nanotextilu a respirátory nebo látka na jejich výrobu se daly sehnat i jinde. V každém případě Čína nedávno zákaz vývozu těchto pomůcek zrušila, neboť je tam epidemie již na ústupu. Česká republika podle sdělení ministra vnitra Hamáčka nakoupila zdravotnický materiál za miliardu korun, další materiál věnovala státu skupina PPF, ovšem tento materiál leží ve skladech v Číně, protože Česká republika nemá nákladní letadla, které by ho k nám dovezla a námořní doprava je příliš pomalá, nákladní loď jede například z Šanghaje do Rotterdamu zhruba 35 dní. Vzhledem k tomu, že Česká republika je malý stát a má malou armádu, nemáme nákladní letadla, kromě vojenských letounů Casa, které však do Číny nedoletí, protože mají dolet jen kolem 5.000 kilometrů. Dokázaly by však do Číny doletět s mezipřistáním, aby natankovaly palivo, proto nechápu proč tam tyto letadla už neletěly a místo toho, se už několik dní snaží vláda někde v cizině zapůjčit větší nákladní letadla. Toto považuji za další diletantství ze strany našich politiků.

Navíc v čínských skladech nejsou pouze respirátory a další pomůcky ať už zakoupené státem nebo skupinou PPF, ale je tam také tři čtvrtě milionu kvalitních respirátorů patřících jedné brněnské firmě, která tam objednala jejich výrobu, ale čínská vláda je před časem zadržela. Nyní, když Čína zrušila zákaz vývozu zdravotnického materiálu, by bylo možné je dovézt do Čech, avšak zatím je nedovezli, protože nemají certifikát. Je jistě pochopitelné, že každý zdravotnický materiál potřebuje certifikát o kvalitě, neboť v tomto oboru se pohybuje řada podvodníků, kteří prodávají neúčinné věci, avšak právě z těchto důvodů vyhlásila vláda nouzový stav, aby bylo možné různé tyto byrokratické procedury výrazně urychlit nebo úplně zrušit. Mám za to, že jestli tyto respirátory jsou funkční, by se dalo vyzkoušet udělat maximálně za den či dva a ne aby se to zdržovalo několik týdnů, kdy podle vyjádření této firmy budou na prodej v dubnu, zatímco lékaři a sestry musí nosit neúčinné textilní či papírové roušky.

Na druhou stranu musím ocenit tvrdý zásah vlády proti spekulantům s respirátory, kteří jich v Lovosicích skladovali 680.000 a požadovali za ně od Ministerstva zdravotnictví mnohonásobně vyšší cenu, než je obvyklé, jinak hrozili že je prodají do ciziny. Proto je policie zabavila a vlastník, který zatím nebyl zveřejněn za ně dostane obvyklou cenu.

Pozitivní je také to, že se podařilo z Číny dopravit 150.000 testu na koronavir, a proto se snad v nejbližší době se začne testovat více.

Nedostatek testů je další věc, co lidem velmi znepříjemňuje život. Podívejme se třeba na karanténu asi dvaceti vesnic na Olomoucku, která vznikla kvůli tomu, že několik nezodpovědných občanů nerespektovalo dobrovolnou karanténu po návratu z lyžování v Alpách. I to samozřejmě je do jisté míry vina vlády, která měla dodržování karantény kontrolovat, jak jsem již napsal výše, ale to, že karanténa trvá už několik dní a několik dní jistě trvat bude je další ukázka neschopnosti státního aparátu, protože pokud by stát fungoval jak má, tak by všichni obyvatelé těchto vesnic byli během jediného či dvou dnů povinně otestování na Koronavirus, nakažení by byli izolování, a pro ostatní by karanténa skončila. To však není možné, protože zatím jsme neměli dostatek testů, a proto musí nějakých 20 tisíc lidí být v úplné karanténě, přesto že drtivá většina z nich je úplně zdravá.

Přestože vláda nevyhlásila nouzový stav a nepřijala potřebná opatření včas, dnes máme protiepidemická opatření jedna z nejpřísnějších v Evropě, což povede k obrovským hospodářským škodám. V ohrožení jsou hlavně drobní podnikatelé, tedy provozovatelé restaurací a drobných obchodů i jejich zaměstnanci, dohromady se jedná možná o půl milionu lidí, tedy poměrně značnou část podnikatelů a zaměstnanců v České republice. Vláda se snaží, aby opatření proti epidemii nezpůsobila velké hospodářské škody, proto nepřekročila zavírání u továren, tak jako se to stalo v čínské provincii Chu-pej, kde bylo epicentrum nákazy, ale na drobné podnikatele jaksi nemyslela, přitom takový provozovatel malé restaurace, který už v posledních letech byl těžce poškozen zákazem kouření a zavedením EET přežije další ránu v podobě dočasného zákazu činnosti mnohem hůře, než velká firma. A tito lidé jsou dnes existenčním ohrožení, neboť je jasné, že za deset dnů, na které byly zavřeny restaurace a obchody, epidemie nepoleví, že opatření budou muset trvat déle, možná i dva měsíce, což by pro drobné podnikatele bylo likvidační.

Osobně mám za to, že restaurace měly zůstat otevřené, alespoň v době obědů dejme tomu do 15 či 16 hodin, šlo o to, aby tam lidé nevysedávali po večerech, ale přes oběd mohlo být otevřeno, aby restaurace měly alespoň nějaké tržby a nezkrachovali, a by lidé pracující mimo domov, a však nikoliv v továrně, která má podnikovou jídelnu, se měli kde najíst. Zvláště je to problém v Praze a dalších velkých městech. Ne každý má na pracovišti kuchyňku či alespoň místo, kde se dá v klidu něco sníst a pokud lidé, žijící v okrajových částech města a pracující v centru, budou na jídlo jezdit domů a tam si něco ohřívat, a pokud k cestě použití městskou hromadnou dopravu, pak je riziko nákazy dokonce vyšší, než kdyby se najedli v restauraci.

Babiš však projevil pozoruhodné obavy o některá odvětví služeb, proto mohou zůstat otevřené například květinářství, prý aby byly k dostání květiny na pohřby, ale květiny se dají koupit i v některých supermarketech, a hlavní důvod, proč zrovna květinářství mají výjimku, je podle některých opozičních politiků ten, že společnost Agrofert provozuje síť květinářství Flamengo s celkem 190 provozovnami po celé republice, a tedy se může jednat o další střet zájmů Andreje Babiše.

Co však Babiš zvládá dokonale je PR (public relations- vztahy s veřejností). Babiš je neustále vidět na televizních obrazovkách, v novinách i na internetu jak mluví na tiskových konferencích, nebo jezdí za účasti novinářů a kameramanů na inspekce do nemocnic či skladů potravin a vytváří dojem jak se o všechno stará a jak občany zachrání. Epidemie mu pomohla v jeho mediálním obrazu dosáhnout dokonalosti, postavil se do role neomylného otce národa, srovnatelné snad jen s vůdci Severní Koreje. Myslím že jeho popularita nebyla nikdy tak vysoká jako dnes. Praktické výsledky jeho práce tomu však bohužel neodpovídají.

Možná si někteří čtenáři mohou myslet, že v době epidemie není vhodné kritizovat vládu. Já však nevyzývám k nerespektování jejích opatření, naopak si myslím že každý by se jimi měl řídit a být co nejopatrnější, ale pokud vláda krizovou situaci nezvládá, pak je právem občanů jí za to kritizovat.

Když shrnu výše uvedené, řízení státu v době koronavirové epidemie je chaotické a diletantské. Je to asi lepší, než pokud by premiérem byl takový Petr Nečas nebo Bohuslav Sobotka, protože ti nezvládali řídit stát ani za normální situace a těžko představit, jak by jednali v době krize, avšak rozhodně není důvod ke spokojenosti. Zbývá jen doufat, že epidemie nejpozději v květnu zeslábne a v červnu skončí s příchodem teplého počasí, neboť koronavirus příliš nešíří v jižních zemích s tropickým podnebím, jako je Indie, Indonésie Afrika a Blízký východ kromě Íránu, kde není tak horko, protože Írán je velmi hornatý. Nebo je možné, že se v těchto zemích šíří, ale nikdo si ho nevšímá, protože nákaza má lehký průběh a minimální úmrtnost. Pravděpodobnější je ale první možnost, jak dále uvedu. Pokud by se koronavirus šířil stejně rychle a měl stejnou úmrtnost jako v Evropě, pak by v těchto zemích, kde není zvykem dodržovat ani nejzákladnější hygienu, už musela dávno propuknout rozsáhlá epidemie a umírat tisíce lidí, což se nestalo.

Zde se můžete podívat na počty nakažených, zemřelých, vyléčených a těžce nemocných v jednotlivých zemích https://ncov2019.live

Jaká bude úmrtnost v České republice, lze velmi zhruba odhadovat podle situace v jiných zemích. Čísla z Itálie ( 8% mrtvých, 6,5% těžce nemocných, z nichž část také zemře, tedy smrt asi 10-12% nakažených) působí hrozivě, naopak čísla z některých asijských zemí, například z Jižní Koreje nebo z lodě Diamond princess, vypadají velice dobře, úmrtnost je jen něco přes 1% nakažených.

Důvodem bude jednak to, že snad s výjimkou té lodi, nikde nebyli podchyceni zdaleka všichni nakažení a že celkový počet nakažených v Itálii je několikrát vyšší, a proto bude úmrtnosti z počtu nakažených procentuálně nižší, avšak i tak je rozdíl příliš velký na to, aby se dal vysvětlit statistickou chybou. Pravděpodobně tedy italská, stejně jako třeba španělská populace je málo imunní proti koronavirům, které se snad z důvodu suchého a teplého počasí v těchto zemích se tolik nešíří jako u nás a populace proti nim nemá imunitu. Připomínám, že koronavirů existuje mnoho druhů a některým, méně nebezpečným, druhem koronaviru jsme byli mnohokrát nakaženi všichni. Koronaviry jsou RNA viry, které získaly název podle svého typického vzhledu, jsou běžnými původci tzv. nemoci z nachlazení, zánětů horních cest dýchacích jako je běžná rýma. Tyto nemoci však způsobují i jiné druhy virů než koronaviry. Rovněž v asijských zemích se lidé s koronaviry běžně setkávají, ale v jižních zemích tak často ne, proto Korejci a Japonci, kde je chladněji, mají lepší imunitu než obyvatelé střední Číny. Koronavirus SARS-CoV-2 se od jiných koronavirů liší mnohem vážnějšími následky, ale i tím, že se šíří v teplejších oblastech, kde jsou koronaviry méně časté a lidé proti nim mají menší imunitu. Nešíří se však v tropických oblastech.

Dá se předpokládat, že středoevropská populace má imunitu proti koronaviru větší než jihoevropská, proto je u drtivé většiny nemocných u nás, ale i v okolních zemích, průběh onemocnění poměrně mírný a úmrtnost bude zřejmě malá, tedy zhruba 1%-2% z nakažených. Lze tedy doufat, že i celkový počet obětí nebude zas tak velký bez ohledu na chyby které naše vláda udělala, a i když opatrnost a hygiena je potřebná, neměli bychom propadat panice.

JUDr. Norbert Naxera

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.