Odstranění pomníku maršála Sovětského Svazu Ivana Štěpanoviče Koněva pochopitelně vyvolalo velký odpor v Rusku. Jedna z hlavních ruských televizí Telekanal Zvezda odvysílala reportáž, kterou natočil český nezávislý novinář Žarko Jovanovič. Také jsem v této reportáži vystoupil a zmínil jsem porušení mezinárodních smluv, porušení povinnosti při správě cizího majetku, protože socha nepatřila Praze 6 ale celé Praze a to že Kolář zneužil nouzový stav.

https://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/2020425150-hmF3O.html

překlad článku pod videem

Pouze pandemie koronaviru mohla zabránit českým obyvatelům v tom, aby se vydali do ulic na protest proti demolici pomníku maršála Koněva. Tento názor vyjádřili čeští právníci.

„Považuji to za zneužití nouzového stavu, což šéf městské části, v níž se památník nachází, v zásadě neskrýval.“ Za normálních okolností by to vedlo k protestům, ale nyní lidé prostě nemají právo vycházet ven, “ řekl advokát Norbert Naxera.

Připomeňme, že na základě rozhodnutí místních úřadů byl v lokalitě Praha 6 demontován památník maršála Koněva, který byl na náměstí Interbrigády od roku 1980. Poté se v místním tisku objevily články, které nejen vinily Rusko ze všeho, ale také tvrdily, že Ruská federace vyslala do České republiky své zpravodajské služby a že organizátoři demolice byli ohroženi svým zdravím a životem.

„Ano, mám opravdu ochranku.“ To je pravda. Nevím, kde jste vzali, že jsem si je najal kvůli ruským špionům. Nemůžu se k tomu vyjádřit, “řekl Pavel Novotný, šéf čtvrti Řeporyje.

Podle rusko-české dohody o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993 se strany zavázaly poskytovat péči o pohřebiště a památky. Ministerstvo zahraničních věcí to uznává, ale nepovažuje odsun sochy Koněva to za porušení zákona.

„Ministerstvo zahraničních věcí tak vyjádřilo podporu celé této akci. Jednoduše to nelze interpretovat jinak! Protože jak může být socha uschována, pokud ještě žádné muzeum neexistuje? Úředníci porušují své vlastní vyhlášky. Protože na podzim hlasovali o tom, že pomník bude převeden do muzea, “uvedl mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky v Ruské federaci Jaroslav Bašta.

Pomník maršála Koněva měl donedávna status vojenských hrobů na stránce Ministerstva obrany ČR. Odtud to však bylo naléhavě odstraněno.

„Jak nám vysvětlilo ministerstvo obrany, navzdory skutečnosti, že památník maršála Koneva byl v evidenci, nikdy neměl status vojenského pomníku,“ uvedla Anna Palasová, zaměstnankyně ministerstva vnitra v městské části Praha-6.

Mnozí mají otázky týkající se nákladů na demontáž sochy. Jak vyplývá ze zveřejněného dokumentu, na demolici památníku a jeho přepravu bylo vynaloženo více než 250 tisíc korun (asi 800 tisíc rublů). Zároveň na veřejně dostupných stránkách najdete podobné služby čtyřikrát levnější.

„Myslím, že se jedná o velmi velkou cenu.“ Podle mých zkušeností jsou náklady na takovou práci 50–70 tisíc korun,“ uvedl Pavel Pešan, vedoucí stavební firmy.

Ruské velvyslanectví ve Spojených státech zjišťuje roli velmi vlivné americké společnosti při demolici pomníku sovětskému maršálovi Ivanovi Koněvovi. Tato společnost se zabývala zdůvodněním demontáže sochy. Podle analytiků měla tato skutečnost velký význam pro protiruské politiky v České republice. A pokud jsou čeští úředníci skutečně ohroženi, je zřejmé, že nebezpečí nepochází z Ruska, ale ze zemí, které mají zájem o zhoršení vztahů mezi Prahou a Moskvou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.